MLÁĎÁTKA PŘED VYLÍHNUTÍM

15. května 2011 v 22:05 | Lenka |  Rozmnožování
LÍHEŇ
Vzhledem k tomu, že želví vajíčka jsou opatřena tvrdou vápenatou skořápkou, nejsou tak citlivá na kolísání vlhkosti a teploty jako u některých jiných plazů.

PŘEMÍSTĚNÍ VAJÍČEK DO LÍHNĚ
Vejce vyhrabeme z místa, kde je samička nakladla, opatně je vezmeme do ruky a v úplně stejné poloze je položíme na substrát do líhně. Nesmíme je otočit!, embrya v nich by uhynuli. Jako pomůcka nám může pomoci tečka, kterou uděláme fixou nebo rtěnkou na vršku vajíček, ještě před přemístěním. I v inkubátoru musíme udržovat vajíčka ve stále stejné poloze a není možné jimi otáčet. Mohlo by totiž dojít ke změně polohy zárodku a k jeho následnému udušení.


VĚTŠÍ AKVÁRIUM
Malé akvárium či malou plastovou nádobku můžeme naplnit vodou s hladinou o něco větší, aby se tam mohlo položit topné tělísko, a nevykukovalo ven, a pro případ, že zapomeneme pravidelně dolévat, aby nám neprasklo, kdyby vykouklo, protože voda se bude intenzivně odpařovat! Odpařenou vodu doléváme a 1 x týdně líheň krátce vyvětráme odkrytím horní části. Voda také slouží jako nouzový zdroj vody pro vylíhlá mláďata.

TEPLOTA VODY V LÍHNI
Teplotu vody v líhni pomocí topného tělíska bychom měli udržovat mezi 25 - 31 st.C.

KRYT LÍHNĚ
Abychom zajistili dostatečnou vlhkost vzduchu, musí být akvárium až na malou mezeru zakryté. Dbejte na to, aby kapky vody sražené na víku nekapaly na vajíčka. Pokud by byla moc mokrá, mohla by odumřít.

MENŠÍ NÁDOBA NA VAJÍČKA
Dále si vezmeme druhou misku, kam umístíme vajíčka na podklad. Já jsem použila hlínu.Ta i s vajíčky by se měla rosit tak, aby byla příjemně vlhká. Mají velkou schopnost nasáknout značné množství vody a udržet ji v sobě po dlouhou dobu. Navíc díky svému anorganickému původu nejsou náchylné k plesnivění nebo rozkladu.
Miska se nesmí dotýkat vody pod ní, misku postavte na něco, aby byla ve větší výšce, než voda.
Péče o vajíčka

DOBA INKUBACE K VYLÍHNUTÍ
Zdárný další vývoj embryí v oplozených vejcích závisí především na fyzickém stavu želvích rodičů. Zhruba 60 - 80, 90 dní po nakladení vajec můžeme počítat s líhnutím mláďat. Ovšem některá vajíčka mohou být opožděná, či vyžadují delší inkubaci, proto se doporučuje tyto vajíčka nechat v líhni déle, dokud se sama nevylíhnou. Čím nižší inkubační teplota, tím delší doba je potřeba k vylíhnutí mláďat.
Inkubační období závisí na teplotě. Při teplotě 26 - 30 st.C nastává líhnutí po 60 - 80 dnech.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama