Květen 2011

MOŽNÁ... :)

26. května 2011 v 13:27 | Lenka |  Moje želvy
Ahoj,slíbila jsem,že až budu vědět něco dalšího o vajíčkách,tak dám vědět,takže píšu:).Mluvila jsem s veterinářem,prý vajíčka prosvicoval,ale že jsou kvalitní a nic přes ně nebylo vidět,ale kdyby byly neoplodněný,že by třeba zešedivěly,ale tyhle že se zatím drží.Takže je naděje,že možná budou.Jsem zvědavá jak to dopadne.

Napsáno k tomuto článku:
http://zelvy-vodni.blog.cz/1105/barca-snesla

MLÁĎÁTKA PŘED VYLÍHNUTÍM

15. května 2011 v 22:05 | Lenka |  Rozmnožování
LÍHEŇ
Vzhledem k tomu, že želví vajíčka jsou opatřena tvrdou vápenatou skořápkou, nejsou tak citlivá na kolísání vlhkosti a teploty jako u některých jiných plazů.

PŘEMÍSTĚNÍ VAJÍČEK DO LÍHNĚ
Vejce vyhrabeme z místa, kde je samička nakladla, opatně je vezmeme do ruky a v úplně stejné poloze je položíme na substrát do líhně. Nesmíme je otočit!, embrya v nich by uhynuli. Jako pomůcka nám může pomoci tečka, kterou uděláme fixou nebo rtěnkou na vršku vajíček, ještě před přemístěním. I v inkubátoru musíme udržovat vajíčka ve stále stejné poloze a není možné jimi otáčet. Mohlo by totiž dojít ke změně polohy zárodku a k jeho následnému udušení.

LÍHNUTÍ ŽELV A PÉČE PO NAROZENÍ

15. května 2011 v 22:04 | Lenka |  Rozmnožování
Líhnutí vajíček
JAKÁ JE DOBA LÍHNUTÍ?
Celý proces líhnutí trvá 1-3 dny. V této době je nerušíme.

POPIS SAMOTNÉHO LÍHNUTÍ
V době, kdy by se měli líhnout mláďátka, tak je potřeba, aby v misce, kde jsou celou dobu inkubace umístěny, aby miska byla umístěna do jejich už připraveného akvária - jesliček tak, aby až se vyklubají z vajíčka, aby sami mohli jít do vody.
Po inkubační době se na vajíčku objeví první trhliny. Brzy začne mládě pracovat vaječným zoubkem, který zanedlouho po vylíhnutí zanikne, udělá dírku ve skořápce, a vystrční nos, a později hlavičku. Miminka často zůstávají uvnitř vajíčka ještě několik dnů poté, co skořápku otevřou. V té době se jim vyrovnává slabě prohnutý hřbetní štít a vstřebávají zbytky žloutkového vaku. Teprve pak opouštějí vejce. Želvičkám z vajíčka nepomáháme, neloupeme vajíčko, tím bychom želvu zabili! Akorát, když jim kousek odlouplé skořápky těsně přiléhá k nosánku, hrozí riziko, že se můžou udusit, tak jemně např. malými nůžkami ten kousek odstřihneme. Jinak celý proces líhnutí necháváme přírodě.
Ale jestliže po prvním narušení skořápky pohyb do 2 dnů ustane, pokusíme se opatrně pomoci mláďátkům ven.
První dny života
V následujících dnech zmizí i zbytek žloutkového vaku na pupíku - je to jako hrášek maličký útvar, který želvy vstřebávají a první dny čerpají živiny ze žloutkového vaku, po vstřebání postupně začínají přijímat potravu. Ale mláďátku zkuste nabízet potravu hned druhý den. Některé želvičky projevují zájem o potravu ihned po narození, jiná až po několika dnech ( 2 - 3 dny ).

VYLÍHLÉ ŽELVY
Právě vylíhlé želvičky jsou velice hezké, zářivě zbarvené, ale zároveň velice choulostivé. Nezůstávají pod vodou delší čas, jako jejich rodiče. Nikdy je nesmíme dát do nádrže k dospělými, protože by jim dospělé želvy mohli hodně ublížit, až usmrtit.
Akvárko pro čerstvě vylíhlé želvičkyBARČA SNESLA

1. května 2011 v 22:15 | Lenka |  Moje želvy
Ahoj,je to přibližně 14 dnů,co Barča začala plašit.Cákala,pořád hrabala v kamínkách,lezla na souš a hned dolů,snažila se dostat pryč z akvárka.Nejdřív mě vůbec nenapadlo,že by mohla mít v sobě vajíčka,protože takhle zlobí celkem často.Teprve v pátek jsem si všimla,že hrabe zadníma nohama do kamínků a posledních pár dnů málo jedla,a to jsem se dočetla,že kromě toho plašení je tohle příznak taky.Šla jsem s ní další den k veterináři,který jí prohmatal a do ocásku strčil malou trubičku a potvrdil,že tam vajíčka jsou,píchnu jí vitaminy a vápník.