Duben 2009

ZIMNÍ SPÁNEK

30. dubna 2009 v 15:05 | Lenka |  Zimní spánek
Zimní spánek tzv. hibernace je stav strnulosti, ve kterém želvy přečkávají zimní období. Děje se tak jak ve vodě, tak i na souši. Metabolismus je v tomto období téměř úplně zastaven, proto přežijí želvy i pod ledem, kdy jim stačí jen kyslík, který získají z vody. Protože i trávení je mimo "provoz", mohli by zbytky potravy ve střevech začít hnít a želva by pak nevyhnutelně uhynula. Proto při venkovním chovu želvy samy přestávají přijímat potravu. V akváriu je nutné asi 14 dní před zazimováním přestat krmit. Zimování není rozhodně nutností. Proto dáváme zimovat jen želvy ve výborném zdravotním stavu. Oslabení a nemocní jedinci by ho nemusely přečkat.

BĚHEM ZIMNÍHO SPÁNKU
Během zimního spánku želvy vůbec potravu nepřijímají.Metabolizmus a trávení ,,odpočívají"asi dva až tři měsíce při teplotách kolem 10 st.C.

MÍSTO PRO ZIMNÍ SPÁNEK
V rámci bytu se dá většinou docílit pouze na verandě nebo v zimní zahradě.,nemáte-li tu možnost,přeneste želvy do sklepa nebo zahradního domku.V tomto období je důležité,abyste želvy neustále kontrolovali.Protože v této době vůbec nežerou a nic nevylučují,můžete jim dát na dno písek.Korek poslouží želvám jako přikrývka shora,aby se mohly cítit bezpečně.,,Zimní sídlo"nemusí být nijak velké.Vody postačí poměrně málo,hladina by však měla být o něco o něco výše než je maximální šířka krunýře.Pak se bude moci želva,která spadla na záda,obrátit a zároveň se bude moci druhá,odpočívající želva,aniž by musela plavat,nadechnout.Vodu není třeba měnit.V čisté,chladnější vodě(=bohatá na kyslík) s teplotou nižší než 10.st.C zredukuje želva svou látkovou výměnu a sníží spotřebu energie na minimum.

UkONČENÍ ZIMNÍHO SPÁNKU
Přechody z podzimu do zimy a pak do jara by měly být-pokud jde o světlo,teplotu a potravu-plynulé.Příliš náhlé zazimování nebo ukončení zimy želvám nesvědčí.Jakmile stoupnou na jaře venkovní teploty,zjistíte při své rutinní kontrole,že želvy jsou aktivnější.Pak nastal čas,abyste i vy zvýšili teplotu jejich okolního prostředí a začali je více krmit.Pokud vaša akvaterárium nestojí u okna nebo se k němu nedostanou sluneční paprsky,pak musíte želvám nabídnout bodové osvětlení.

Na otázku,zda musíte želvám nádherným bezpodmínečně dopřát v zimě spánek,lze-odpovědět-nemusíte.Pokud chcete i v zimě pozorovat aktivitu želv nebo nemáte k dispozici chladnou místnost,kde by želvy mohly přezimovat,pak byste měli dbát na následující věci:Teplota vzduchu a vody by něměla klesat pod 18 st.C,to by totiž znamenalo příliš velkou spotřebu energie v období,kdy jí želva získává příliš málo-a želvy by pak nepřijímaly potravu.následkem by bylo oslabení zvířete,což by mohlo vést k tomu,že by želva byla náchylnější k nemocem.Přinejmenším přes den byste měli zvýšit teplotu vody o něco přes 20 st.C abyste želvám poskytli teplotu,při kterém budou přijímat potravu,a mohly tak pokrýt svou potřebu energie.

ZIMNÍ SPÁNEK
Při zimním spánku spotřebují želvy velmi málo kyslíku.,ten mohou přijímat kloakou z vody,takže nejsou v hlubokém spánku odkázány na vdechování atmosférického vzduchu.

PÉČE V DOBĚ DOVOLENÉ

26. dubna 2009 v 16:33 | Lenka |  Péče v době dovolené
VENKU-Větší a zdravé želva ozdobné,které jsou v létě chovány venku,se bez problémů obejdou až 2 týdny bez krmení a bez vaši péče.Předpokladem však je,že jste se postarali o to,aby při bouřce nemohlo jezírko přetéct,aby se aby se k želvám nedostali kočky nebo psi nebo aby vašim svěřencům na podzim nemohly ublížit první mrazíky.Osoba,která vás bude zastupovat,musí pak jen dávat pozor,aby z napadených větví nebo vyvrácených rostlin nemohly vzniknout mosty,po kterých želvy utečou.

V BYTĚ-Pokud budete mít želvy i během léta v bytě,bývá rovněž výhodnější nechat je týden až dva bez potravy,než abyste po návratu z dovolené našli překrmené želvy v páchnoucí břečce.V takovém případě musíte přestat s krmením již dva až 3 dny před dovolenou,aby si stihly vyčistit střeva.Tak dlouhou dobu půstu-v našem případě vynuceného-musí želvy vydržet občas i ve volné přírodě.Během vaší dovolené mohou být teploty v akvateráriu o něco nižší.Tím snížíte apetit svých želv,ušetříte také svému zástupci čas,který by musel věnovat krmení,a také voda bude čistší,takže výměna vody v akvaterárius menším počtem želv během vaší nepřítomnosti bude zbytečná.Váš zástupce,který nemá s chovem želv větší zkušenosti,by se beztak neměl pouštět do vypouštění z akvaterária bez odtoku.Měl by ale dávat pozor na následující věci:Např.by něměl zapomenout vypnout topné tělísko,což by mohlo vést k popálení želv nebo k zničení tělíska.Před odjezdem na dovolenoubyste samozřejmě neměli experimentovat a vytvářet nové stavby z kamenů,které by se mohly zřítit,ani z kořenů,do nichž by se mohly želvy zaklínit,ani byste neměli přidávat do akvárka nové želvy,ketré by se s ostatními nemusely snášet.Raději sázejte na jistotu:pak budete mít během své nepřítomnosti více klidu a budete ušetřeni nepříjemných překvapení při návratu.

PÉČE O MLÁĎATA:Jiné je to s péčí o želví miminka.Protože ta nesmí větší počet dní hladovět,musíte za sebe najít náhradu,která se o ně během vaší nepřítomnosti postará.

DOBRÁ ORGANIZACE:Svému zástupci řekněte,aby želvám dal maximálně polovinu jejich obvyklé porce potravy.Želvy by ji měly sežrat,když je váš zástupce na pravidelné návštěvě.Kromě toho by měl při kontrole podle seznamu vyhledat jednotlivá zvířata a podívat se,jestli se u nich neprojevují zvláštnosti v chování.Nemocné želvy by měl separovat.Pro takový případ byste měli připravit náhradní akvárko s nejjednoduším zařízením.kromě krmení a kontroly by měl zástupce také zkontrolovat i technické přístroje,nepropustnost akvária a připojení hadic.

SKVĚLÁ PÉČE:
  • Svého zástupce důkladně poučte,jak má o želvy pečovat.
  • Připravte dostatečné množství potravy.
  • Vysvětlete svému zástupci,kdy a jak je třeba vyměnit vodu.
  • Napište mu důležité kontaktní údaje,jako je adresa zvěrolékaře,adresa místa,kde budete trávit dovolenou a svoje telefonní číslo-to pro případ,že by měl nějaké otázky.


DRUHY MOŘSKÝCH ŽELV

20. dubna 2009 v 13:03 | LENKA |  MOŘSKÉ ŽELVY

KOŽATKA VELKÁ
KARETA OBROVSKÁ
KARETA PRAVÁ


KARETA OBECNÁ

KARETA ZELENAVÁ

MOŘSKÉ ŽELVY

18. dubna 2009 v 20:49 | lenka |  MOŘSKÉ ŽELVY
Mořské želvy tvoří podtřídu plazů. Jsou to příbuzní suchozemských želv žijící v moři. Vyskytují se ve všech světových teplých oceánech a mnohé jsou známy tím, že cestují na velké vzdálenosti. Želvy jsou dobře přizpůsobeny životu v moři a jsou vynikajícími plavci. Na souši se pohybují neobratně, přesto samice každoročně vycházejí klást vejce do písku na pláže.

Proti suchozemským želvám mají mořské želvy místo končetin ploutve. Horní část krunýře nazývaná karapax je více zploštělá než klenutá, a proto želvy mořské nemohou vtáhnout hlavu do dutiny krunýře jako želvy suchozemské. Želvy se živí různorodou potravou včetně medúz, ryb, olihní, mlžů, přisedlých vilejšů a různých mořských rostlin.

Mořské želvy jsou nejneškodnější ze všech mořských plazů, ale současně lidmi jedním z nejvíce pronásledovaných mořských živočichů. Mořské želvy se již velmi dlouhou dobu loví jako potrava a také jejich vejce se konzumují. Krunýře se využívají k výrobě ozdobných předmětů ze želvoviny, rámečků na brýle nebo suvenýrů pro turisty. Přežití více druhů želv je v současné době ohroženo.

Mnohé želvy se každoročně vracejí k tropickým břehům, aby nakladly vejce. Někdy cestují stovky kilometrů k pobřeží, kde se narodily. Želví samice vyplavou z moře, obvykle v noci. Na písečném pobřeží vyhrabou jamky a nakladou po 80 až 100 vejcích do hnízda. V jedné sezóně může být založeno takových hnízd s vejci několik. Želvičky ve vejcích dozrávají dva až tři měsíce, než se vylíhnou.
Když se želví mláďata vylíhnou, musí se sama vyhrabat z písku dříve, než se rozutečou po pláži k vodě. Mnohé nikdy do moře nedojdou. Jsou napadána a požírána predátory, jako jsou krabi, mořští ptáci a ještěrky, právě tak zatoulanými psy a prasaty.

Zástupci:
Kožatka velká-1.8 m
Kareta obrovská-ujde až 2000 km
Kareta pravá-krásný krunýř
Želva bahení-močálovité vody
Želva zelenavá-žije na souši, v křoví
Testudo radiata-krásný krunýř
Želva sloní-největší(až 2.7 m a 860 kg)


VIDEA ŽELVIČEK:-)

12. dubna 2009 v 16:04 | Lenka |  Videa želv

Želví rituál-takhle vypadá vábení želv

TRUBIČKA

11. dubna 2009 v 18:43 | Lenka
Ahoj,včera jsem zjistlila,že Trubička má pod každým okem hnědý flek.-(Nevíte někdo co by to mohlo být?Jsou oba stejně veliký.Jestli víte co to je nebo to vaše želva měla taky,napište prosím do komentíků.Děkuju moc!