Srpen 2008

POTRAVA A KRMENÍ

18. srpna 2008 v 20:04 | Lenka |  SUCHOZEMSKÉ ŽELVY
V původním životním prostředí suchozemské želvy rostou trávy,byliny,keře s různými listy,květy a plody. Na rostlinách sedí hmyz,červi a plži,kteří pokrývají malou potřebu živočišných bílkovin.Použijte svoji fantazii a nabídněte želvě vše,co toste na loukách,zahradě,nebo co najdete na trhu s ovocem a zeleninou.Květy,plody,semena lučních rostlin,byliny a seno.Dbejte na to,aby rostliny nepřišly do styku s prostředky k hubení hmyzu a plevele.Jedovaté rostliny nesmíte do jídelničku samozřejmě zařadit!!!Důležité:To,jakou bude želva přijímat potravu,musíte určovat pouze vy,pokud byste se drželi jejího vkusu,skončili byste u jednostranné stravy v podobě hlávkového salátu a banánů.

Smetánka lékařská  - Vynikající krmná rostlina pro všechny druhy herbivorních želv. Je zdrojem draslíku, sodíku, fosforu a železa. Listy jsou bohatším zdrojem vitamínu A než mrkev a obsahují určité množství vitamínu B, C i D.

Jetel luční - obsahuje fytoestrogenní hormony stimulující tvorbu progesteronu u samic, proto je vhodným doplňkem stravy zejména v jarním období před snůškami.

Jitrocel kopinatý  a ostatní druhy - uvádí se u něj vysoký poměr vápníku a fosforu (20:1), je tedy velmi vhodným krmením.

Svlačec rolní  - jsou rostliny oblíbené především brzy na jaře, kdy jsou jejich pletiva šťavnatá a křehká.

Svízel bílý  a snad i jiné hladké svízely - jsou želvami konzumovány zejména brzy na jaře jen jako doplněk. Později zdřevnatí a stanou se nepoživatelnými.

UBYTOVÁNÍ SUCHOZEMSKÝCH ŽELV

18. srpna 2008 v 19:43 | Lenka |  SUCHOZEMSKÉ ŽELVY


Co by mělo být v teráriu:
1.Misky na jídlo a vodu
2.Místo na vyhřívání
3.Místo,kde by želva mohla spát
4.Úkryt,kam by se mohla želva schovat
5.K dekoraci rostliny,
6.Jako substrát písek nebo rašelinu
Fotky

KOUPÁNÍ

18. srpna 2008 v 19:12 | Lenka |  SUCHOZEMSKÉ ŽELVY
Nejlépe se hodí ke koupání spodní miska ke keramickému květináči,do kterého se pohodlně vejde i dospělá želva.Aby se želva necítila stísněně,neměly by být v nádoubě srázové stěny.Pokud je v teráriu umístěn bazének,měla by se koupat 1x týdně,jestliže v teráriu není umístěn bazének,koupeme mládě 2-3 týdně,dospělou želvu 1 týdně.Pši koupání si želva vyčistí střeva a napije se.Koupeme v klidu 10-20 minut,potom by se želva měla vyprázdnit.Teplota vody by se měla pohybovat okolo 15-20 stupni C.Vody by měla mít v nádobě tolik,že i když zastrčí hlavu,měla by mít nos ve vzduchu.

DRUHY SUCHOZEMSKÝCH ŽELV

18. srpna 2008 v 18:19 | Lenka |  SUCHOZEMSKÉ ŽELVY
ŽELVA ZELENAVÁ
Velikost:Do 20 cm
Rozšíření:Řecko,balkánské státy až po Dunaj
Přirozené životní podmínky:Volná,stepní zem s rozptýleným kamením,řídce porostlá keři,mnoho slunce a občasný stín.
Chov:Terárium a výběh,vhodná průměrná teplota vzduchu 18 st.C(noc) až 26 st.C(den) V létě chovat co nejvíce venku,ale jen v případě, že jue k dispozici skleník.
Chování:Přes den aktivní,ráda šplhá a hrabe,při správném chovu velmi čilá.
Potrava:Rostlinná potrava.
Zimní spánek:Ano
Druhy chované podobným způsobem:Želva žlutohnědá,želva vroubená,želva stepní
ŽELVA ŽLUTOHNĚDÁ
Velikost:Až přes 30 cm
Rozšíření:Jižní Evropa,írán,Egypt,Lýbie,Maroko ve čtyřech poddruzích,které jsou všechny chovány stejně.
Přirozené životní podmínky:viz želva zelenavá
Chov:viz želva zelenavá
Chování:viz želva zelenavá
Potrava:Rostlinná potrava
Zimní spánek:Ano
ŽELVA VROUBENÁ
Velikost:Asi 30 cm
Rozšíření:Jižní řecko,Na Sardinii uměle vysazena
Přirozené životní podmínky:Osluněné svahy s hustým porostem trávy a keřů,skrz které si proklesťuje úzké cestičky
Chov:viz želva zelenavá
Chování:viz želva zelenavá
Potrava:Rostlinná potrava
Zimní spánek:Ano
ŽELVA STEPNÍ:
Velikost:Až 20 cm
Rozšíření:Na východ od Kaspického moře irán až Pákistán v pouštích a pohořích.Suchá písčitá a jílovitá půda,řídký porost trávy a keřů.
Přirozené životní podmínky:viz želva zelenavá
Chov:viz želva zelenavá
Chování:viz želva zelenavá
Potrava:Rostlinná potrava
Zimní spánek:Ano
Zvláštnosti:Kope až 12 m dlouhé podzemní chodby.Venkovní výběh proto musí být zajištěn proti úniku i pod zemí.Dobu odpočinku má i v době sucha v létě.Přijímá během ní málo potravy a odpočívá ve vyhrabaném úkrytu.Od snesení vajec až k vylíhnutí může uběhnout 8 měsíců.Jen čtyři drápky na předních a zadních nohách.

NEJČASTĚJŠÍ CHOVANÉ DRUHY:

VENKOVNÍ VÝBĚH PRO SUCHOZEMSKÉ ŽELVY

18. srpna 2008 v 18:15 | Lenka |  SUCHOZEMSKÉ ŽELVY
Ohraničení výběhu:Zapusťte do země cementové desky,kameny pro oddělení trávníků od záhonů nebo dřevěné fošny,dbejte na to,aby želva nedosáhla předníma nohama na okraj zábrany,jinak by ji mohla přelézt.
Povrch výběhu:Vykopejte půdu do hloubky 30 cm,povrch výběhu musí mít sklon 5 cm na jeden metr.
Na půdě uvnitř výběhu zasijte trávu a rostliny a zasaďte nízké křoví.Kameny a kořeny slouží k dekoraci,ale nesmí umožnit želvě,aby vylezla z výběhu.
Místo krmení:Mimo trávy a rostlin,které rostou ve výběhu,musíme želvu dodatečně krmit.Kamenná deska je vhodným místem,kam můžeme dávat jídlo a zároveň ulehčuje úklid zbytků potravy.
Koupání:Ve spodní části výběhu instalujte nádržku na vodu s přepadem,aby se nemusela želva při dešti nedobrovolně učit plavat. K tomuto účelu se dobře hodí pítka pro z cementu nebo umělé hmoty.