ODCHOV ŽELV NÁDHERNÝCH

2. července 2008 v 21:41 | Lenka |  Rozmnožování
PÁŘENÍ:Samci jsou v přírodě aktivní během teplejších období už v zimě,k vyvrcholení rozmnožovacího období pak dochází až v dubnu a květnu.Přitom se sameček přibližuje k samičce zepředu,vztahuje k ní přední nohy a vybruje jí před hlavou dlouhými drápky.Když je samička připravena k páření,setrvává klidně na dně a nataženýma zadníma nohama nadzvedává zadní část těla.Nato ji sameček velkým obloukem obepluje a znovu se k ní zezadu přibližuje,pak pečlivě očichává okolí jejího ocásku a šplhá na její hřbetní štít.To se často po několik dnů opakuje,dokud sameček nezaujme takovou pozici,při níž stojí ve vodě téměř svisle a dlouhým ocáskem obejme ocas samičky.V té době dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastní kopulaci.

LÍHNUTÍ MLÁĎAT:Zhruba 60 až 80 dní po nakladení vajec můžeme počítat s líhnutím mláďat.Ta často zůstávají uvnitř ještě několik dnů poté,co skořápku otevřou.V té době se jim vyrovnává slabě prohnutý hřbetní štít a vstřebávají zbytky žloutkového váčku.Teprve pak opouštějí vejce.Během prvních dnů po vylíhnutí nevyžadují malé želvičky žádnou potravu.Samozřejmě musíme s mláďaty zacházet zvlášť opatrně a v žádném případě je neumisťovat dohromady s většími želvami.

SNŮŠKA
SNŮŠKA V PŘÍRODĚ:Ke snůšve vajec u želvy nádherných dochází v jižních státech USA os dubna do července,přičemž jedna samička může naklást vejce až pětkrát za rok.Počet vajec ve snůšce se pohybuje mezi 3 a 20 a čím je samička větší,tím je snůška početnější.S velikostí samičky souvisí i hloubka jamky, do které vajíčka klade.Ta se může pohybovat mezi 9 a 13 cm.Hlouběji uložené snůšky větších samiček zahřeje slunce méně než vejce menších želv nakladená do mělčích jamek.

SNŮŠKA V AKVÁRIU
Skutečnosti,že pohlaví je spojené s teplotou během inkubace,můžeme využít,budeme-li cíleně chtít získat samečky nebo samičky.Jestli vajíčka vyjmeme nebo necháme v písku,záleží na tom,zde nehrozí nebezpečí,že by je ostatní samičky mohly vyhrabat a poškodit a zda dokážeme docílit té správné teploty při dostatečně vysoké vlhkosti vzduchu.V každém případě by neměl teploměr v jamce se snůškou ukazovat méně než 24 st. C.

STAVBA LÍHNĚ
Jednoduchou líheň si můžeme vyrobit z malého umělohmotného akvaterária,do kterého položíme cihlu,na niž postavíme nádobu s vejci.Nejjednodušší je,když můžeme přenést nádobu s celou snůškou.Situace je však komplikovanější,když musíme vejce vyhrabat a přemístit je do nové nádoby.Musíme je zahrabat v přesně stejné poloze,protože i sebemenší odchylka má u většiny druhů želv za následek smrt embryí.Jako pomůcka vám může posloužit značka,kterou na vejce opatrně uděláte velmi měkkou obyšejnou tužkou nebo rtěnkou.Substrát v inkubátoru může sestávat v mírně navlhčené směsi země a písku.Jestliže je líheň vodotěsná,pak naplníme umělohmotné akvaterárium přiměřeně teplou vodou tak,aby z něj voda nepřetekla.Abychom zabránili vysychání vajec,použijeme hliněnou nádobu,jako je květináč,která však musí stát nad hladinou vody.Teplota vody by měla být regulována topným tělískem pro akvaterária tak,aby se teplota v líhni pohybovala mezi 25 a 31 st.C.Abychom v líhni docílili dostatečně vysoké vlhkosti vzduchu,musí být akvaterárium zakryto-kromě jedné malé škvírky.

Pokud v akvateráriu panují teploty přesahující 29 st.C,pak se z vajec vylíhnou převážně samičky.Když bude teplota nižší ne 28 st.C-saměčci.

ŽELVÍ MLÁĎÁTKA
VYLÍHNUTÍ:Zda jsou vajíčka oplodněná a dobře se vyvíjejí,to záleží především na fyzickém stavu rodičů.Asi 60 až 80 dní po snůšce vajec můžeme počítat s vylíhnutím mláďat.Ta často zůstávají ještě několik dní po otevření skošápek ve vajíčkách.V této době rozkládají zpočátku mírně srolovaný hřbetní krunýř a odbourávají zbytky žloutkového váčku.Teprve potom vejce opustí.V prvních dnech nepotřebují mláďata žádnou potravu.Během prvních týdnů je chováme za stejných podmínek,které se doporučují pro karanténu.Rozumí se samo sebou,že se o ně staráme zvlášť pečlivě a v žádném případě je nedáváme dohromady s dospělými jedinci.
  1. Speciální výbava Vaječným zubem,což je zrohovatělý výčnělek na horním okraji tlamičky,a za pomoci předních nohou si mláďata zevnitř prorazí skořápku vajíčka.V Mexickém zálivu kladou želvy ozdobné vejce od dubna do července.V inkubátoru,kde se teplota pohybuje kolem 25-30 st.C,se mláďata vylíhnou asi za 70 dní.
  2. Líhnutí z vajec je pro malé želvy velmi namáhavý proces,který jim zabere dost času.Vaječným zubem mláďata naštípnou skořápku a otvor zvětšují tak dlouho,až mohou nakonec ze skořápky vystrčit celou hlavu.Na to mají mláďata od přírody dostatečné rezervy sil,přesto se při líhnutí mohou objevit komplikace,například není-li v hnízdě správná teplota a vlhkost.
  3. Čerstvě vylíhnutá mláďata želvy nádherné měří asi 2,5 cm a jsou velmi slabá.V prvních hodinách života jsou vyživována ještě ze žloutku.Jako krmivo by měla čerstvě vylíhnutá mláďata dostávat především drobné živé živočichy a vodní rostliny.
CO BYCHOM MĚLI VĚDĚT O ROZMNOŽOVÁNÍ:
ČAS PÁŘENÍ
Čas páření bývá v teplejších obdobích už v zimě, vyvrcholení rozmnožovacího období bývá duben a květen.

AGRESIVITA ŽELV V ROZMNOŽOVACÍM OBDOBÍ
Pečlivě sledujeme chování samečka, protože je výrazně aktivnější a mnohdy i agresivnější. Agresivita samců se projevuje kousáním samice, což na malé ploše želvária může být pro samici skutečným nebezpečím!
Pro bezpečnost
Samička musí mít vždy možnost úniku, pokud jí sameček nevyhovuje.


JE DOBRÉ
Jesliže se oba shodnou ve vzájemné náklonnosti, bývá dobré, aby i po páření zůstali - bez hašteření - ve společném výběhu.

CO STIMULUJE CHUŤ K ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožovací aktivitu stimuluje příchod jara se sluníčkem, prodlužující se den a bohatší nabídka krmiva. To můžeme doma simulovat uměle tak, že budeme dlouho svítit - víc jak 8 hod. denně,(12 hod) čím déle tím lépe. Také je dost podporuje různé časové zapínání a vypínání zdroje světla. Jako z jara, kdy vypuká samečkům chuť, se každým dnem prodlužuje doba svícení sluníčka, a nevychází a nezapadá každý den ve stejný čas. Např. jeden den zapneme zdroj světla v 7.00hod a vypneme v 21.00, druhý den zapneme v 9.00 a vypneme v o půl 20.00, atd. Proto, když nechceme samečkovu chuť, tak činíme opak, viz níže.

CO KAZÍ CHUŤ NA ROZMNOŽOVÁNÍ
Když nechceme, aby měli želvy chuť na rozmnožování, nesvítíme jim víc jak 8 hod denně, a dodržujeme pevný svítící řád. To znamená, např. svítíme od 10hod do 18.00 hod každý den, ne různorodě, dodržujeme přesný čas, nejjednoudušeji časovým spínačem.

Námluvy
Pokud zaznamenáme námluvy, můžeme očekávat brzké páření.

Námluvy probíhají tak, že se sameček přibližuje k samičce zepředu, vztahuje k ní přední pacičky a dlouhými drápky ji chvějícími pohyby hladí hlavičku.

Oba partneři se při namlouvání řídí i čichem. Pachová charakteristika každého druhu je nazaměnitelná stejně jako průběh namlouvacího rituálu, takže spáření s druhově nesprávným partnerem je vyloučené.
Pokud zaznamenáme námluvy, můžeme očekávat brzké páření.

PÁŘENÍ
Když je samička připravena k páření, setrvává klidně na dně a nataženými zadníma nohama nadzvedává zadní část těla. Na to ji sameček velkým obloukem obepluje a znovu se k ní zezadu přibližuje, pak pečlivě očichává okolí jejího ocásku a šplhá na její hřbetní štít. To se často po několik dnů opakuje, dokud sameček nezaujme takovou pozici, při níž stojí ve vodě téměř svisle a dlouhým ocáskem obejme ocas samičky. V té době dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastnímu páření. Samotné spojení při páření trvá 10 - 15 minut.

VIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud zaznamenáme páření, musíme samičku sledovat po 4 - 6 týdnů, když se chystá na kladení vajíček. Samička snáší 1 - 2 měsíce po páření.

NEVIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud páření proběhne nepozorovaně, upozorní nás na blížící se kladení nervózně chovající se samička a její snaha pro nalezení vhodného místa ke kladení vajíček.

OPLODNĚNÍ VAJÍČEK
Semeno bylo v těle samečka připraveno již minulé léto a během zimy bylo uloženo. Samička si svá vajíčka připraví taktéž v létě a jejich vývoj je ukončen až po zimním spánku, na jaře. Než se vytvoří skořápka, jsou vajíčka oplodněna. K tomu není vždy nutné páření, protože některé samičky si dokáží semeno uchovat ve svém těle až čtyři roky!

ŽELVÍ TĚHOTENSTVÍ
Vše začíná tím, že samička tráví mnoho času na souši, sluní se, odpočívá, můžeme pozorovat snížený zájem o jídlo.

V době těhotenství bychom měli zvýšeně želvičkám nabízet jídlo bohaté na vápník, nebo přidávat vitaminy a sépii. ( Samozřejmě je dobré přidávat pořád ). Želva potřebuje vápník na tvorbu vajíček, v případě, že jí bude vápník chybět, tak se nemusí vytvořit dostatečně tvrdá skořápka a želva může mít velké problémy se snesením. ( Vajíčka se můžou až v těle želvy rozpustit! )

Samička bude snášet

CHOVÁNÍ PŘED SNÁŠENÍM
Krátce před kladením samička činí velký hluk, rychle plave sem a tam, hodně cáká ve vodě, dělá různé akrobacie.

Další nepřehlédnutelný znak, že chce samička snášet, je hrabání samičky zadními i předními nožkami na podkladu, ať je jakýkoliv.
PŘIPRAVUJEME KLADIŠTĚ
Jakmile postřehneme tyto dva důrazné znaky chtíče kladení, musíme připravit samičce podmínky pro úspěšné nakladení. Ještě nejlépe je, když tyto podmínky máme pro samičky připravené celoročně.

CO MUSÍME
Samička musí mít, nejlépe tedy celoročně, např. v nějaké bedýnce, která je zavěšena na stěně želvária se snadným přístupem, vrstvu 20 - 25 cm vhodného substrátu - např. písek, směs písku a rašeliny nebo půdy a rašeliny. Bedýnka musí být tak velká, aby se v ní samička mohla v pohodě otáčet a hrabat, aby měla dostatek místa. Podklad pro kladení by měl být nejlépe prohřátý, tím samičce usnadňujeme výběr místa, vyhříváme zdrojem tepla žárovkou. Samička hledá, jako v přírodě, místo, které musí splňovat takové podmínky, aby se vajíčka v pořádku bezpečně vylíhla. Místo musí splňovat určitou teplotu, vlhkost, atd.

CO NESMÍME
Želvu bychom při kladení měli nechat o samotě, v klidu. Naše pozornost želvy často znervózňuje, vejce zadrží nebo je vykladou ve vodě. Tyto vejce musíme co nejdříve vyndat z vody, jestli chceme odchovat malinký želvičky. Pokud je brzo nezachráníme, tyto vodní vejce jsou jen zřídka schopna vývoje, po několika hodinách ve vodě uhynou nedostatkem kyslíku.
POZOR

V případě kdy želva nemá k dispozici vhodné místo na kladení s měkkým podkladem, hrabe samička zadníma nohama, aby si vyhrabala jamku pro nakladení vajec, na hladkém podkladě.

I samostatně chované samičky musí mít příležitost naklást vajíčka, které mají i bez samečků, a to samozřejmě neoplodněné. Jinak se želva ocitne v snůškové nouzi s osu
dovými zdravotními následky!!!DŮLEŽITÁ INFORMACE
Samička snáší navíckrát, pokaždé určitý počet vajíček. I před druhým a dalším snesením se projevují ty samé příznaky.

PRŮBĚH SNÁŠENÍ
Samička zprvu předními packami, záhy zadními nožkami hrabe jamku, naklade vajíčka a to jednotlivě, snadné vyklouznutí vajíček z těla samičky jim usnadňuje tekutina, kterou vypouští z análních váčků, ta jí také usnadňuje hrabání v substrátu tím, že ji tím vlhčí. Vajíčka jsou potom pokryta průhledným slizem, pozor, ať vám nevyklouznou z ruky. Až želvička vajíčka naklade, zahrabe jamku zadními nožkami, místo kladení udusá krunýřem, zvedne se a krunýřem bouchne do země, aby nebylo poznat, že tady samička nakladla
Samička snesla

Samička po nakladení výrazně zklidní, hodně odpočívá a hodně se jí zvýší chuť k jídlu.
SNESLA SAMIČKA?
Jestli samička úspěšně snesla v námi připraveném kladišti můžeme poznat tak, když nevidíme samičku snášet, že pokryjeme vrstvu podkladu složeného z rašeliny a písku nebo směsi rašeliny a půdy jemnou vrstvičkou světlého písku nebo štěrku. Jakmile zde samička začne hloubit hnízdo a hlouběji se zahrabe, upozorní nás promíšení povrchových vrstev na její činnost. Je možné, že ještě nenastal její čas a jen si to zkoušela, ale většinou již tam jsou vajíčka.


INFORMACE O SNŮŠCE
Velikost snůšky závisí na věku a velikosti samičky, průměrně ji tvoří 10 vajec s tvrdou skořápkou a průměrnou délkou 36 mm a šírkou 21 mm. Čím je samička starší, tím víc vajíček naklade. I hloubka jamky, do níž vejce klade, závisí na velikosti samičky, může být 9 - 13 cm.
POTÍŽE SE SNÁŠENÍM

ZADRŽENÍ VAJÍČEK
Může nastat situace, kdy samička želvy vytvořila vajíčka, ale nemůže je přírodní cestou naklást!

Příznaky zadržení - ochromení zadních nohou, neklidné pohyby na povrchu souše. Často samice snese jen jedno nebo dvě vejce a ostatní zadrží. Nápadné je odlehčovací postavení, to znamená, že želva se zavěšuje zadní částí na kameny apod., aby odlehčila tělu.

Nejjistější opatření je rentgenové vyšetření u veterináře.

Možné příčiny - častou příčinou je to, že chybí vhodné místo na kladení vajíček! Písek v kladišti je většinou moc mělký. Také nedostatek určitých hormonů může vést k potížím při kladení vajíček. Vyrušení při snůšce, nadprodukce vápenných žláz.

Ošetření - pokud zjistíte, že želva hrabe zadníma nohama několik dní v písku, ale neklade žádná vajíčka, navršte na dno kladiště více písku. Výška, která odpovídá délce krunýře, musí stačit. Pokud želvě scházejí hormony, musíte želvu odnést k veterináři, od kterého dostane injekci s Oxytocinem. Snůška by měla pokračovat po půl hodině.

Dále 1-2x denně po 30 minutách buď zahřátí infračerveným světlem nebo teplou koupelí. Teplotu vody je nutné stále udržovat na 30 stupních Celsia. Nezbytné je vyhledání veterináře!!!

Vyhlídky na uzdravení - při včasném ošetření a injekcích velmi dobré. - bez následků. Při váhání zavolání veterináře, či ignorování pomoci želvě, přímo katastrofální!!!Zvíře chřadne, má různé projevy nemocí až skutečně hrozí smrt!

Zadržená vajíčka u želvičky

Příznaky - želvička je výrazně neklidná, snaží se uniknout z akvária a hledat vhodné místo ke snášení, hrabe zadními nožičkami i na skle a na kamenech. Nebezpečí hrozí, když přestane přijímat potravu, může zahynout vyčerpáním. Pozor, vajíčka mohou být i neoplodněná, želvička tedy nutně nepotřebuje společnost partnera.

Odstranění příčiny - ještě před návštěvou veterináře je třeba zabezpečit vhodné prostředí. Želvičku může rušit majitel, ostatní želvičky, a často nemá vhodný prostor pro snůšku. Želvičky jsou v tomto ohledu velmi vybíravé a ne všechno se jim zdá dostatečně dobré. Potřebují snadný a nerušený přístup do podkladu, který by měl být min. 10 cm hluboký a v dostatečně širokém prostor (aby mohla želvička hrabat a hledat vhodné místo). Problémem může být i materiál. V zahraničních zdrojích se píše, že želva nádherná má nejraději dobře vyschlou kombinaci hlíny a písku (jiné želvičky upřednostňují mírně vlhkou zeminu atd.) Bohužel ne vždy to platí, některé želvičky si hlíny ani písku nevšimnou a je třeba jim nabídnout další alternativu, např. podestýlku z kukuřičných vřeten nebo čistou polystyrenovou drť. Želvičky však často nakladou i do vody. Když je toto zabezpečeno a želvička je stále silně neklidná, je dobré zkusit koupele ve vlažné vodě, cca na 15 minut, 3x denně. To může želvičce pomoct k uvolnění a vajíčka naklade. Želvička potřebuje také dostatek vápníku, je dobré jí nechat k okusování sépiovou kost - sama si reguluje, kolik jí přijme (moje želvička mě na vajíčka "upozornila" tím, že během 2 týdnů zbaštila skoro celou sépiovku).

Léčba - dalším krokem je návštěva veterináře, který provede rentgen, na kterém jsou vajíčka krásně vidět (je dobré si zapamatovat jejich počet, protože snůška nemusí proběhnout najednou - aby byla jistota, že vyšla všechna vajíčka). V některých článcích se píše, že se dají vajíčka nahmatat v prostoru pod nataženou zadní tlapkou, ale z toho se v podstatě nic nepozná. Veterinář zpravidla nejdřív aplikuje injekci kalcia, jehož nedostatek může způsobit zadržení vajíček. Pak následuje injekce oxytocinu, což je látka, která vyvolá stahy a urychlí kladení. Podle dostupných článků většinou zabere oxytocin najednou, ale může se stát, že je nutné injekce opakovat. I po injekcích lze želvičku koupat ve vlažné vodě a tím jí usnadnit uvolnění cest.

Velké nebezpečí hrozí želvičkám, které mají neprůchodné cesty a nejsou schopny naklást přirozenou cestou. Ty pak musí být včas operovány, jinak jim hrozí uhynutí.


OBRÁZKY:SAMIČKA SNÁŠÍ VAJÍČKA V PŘÍRODĚ


Na tomto obrázku je dobře vidět vaječný zub želvičky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenek zdenek | 10. března 2009 v 12:29 | Reagovat

vaše stránka se mi líbí ale nevím jak má vypadat akvárko aby byli mladý odepiš na E-mail jaj0@seznam.cz

2 Lenka Lenka | E-mail | 10. března 2009 v 13:36 | Reagovat

Dobrý den.Pokud chcete,aby vaše želvičky měly mladý,tak musí mít takový ostrůvek,aby v něm samice mohla naklást vejce.Samička musí mít, nejlépe tedy celoročně, např. v nějaké bedýnce, která je zavěšena na stěně želvária se snadným přístupem, vrstvu 20 - 25 cm vhodného substrátu - např. písek, směs písku a rašeliny nebo půdy a rašeliny. Bedýnka musí být tak velká, aby se v ní samička mohla v pohodě otáčet a hrabat, aby měla dostatek místa. Podklad pro kladení by měl být nejlépe prohřátý, tím samičce usnadňujeme výběr místa, vyhříváme zdrojem tepla žárovkou. Samička hledá, jako v přírodě, místo, které musí splňovat takové podmínky, aby se vajíčka v pořádku bezpečně vylíhla. Místo musí splňovat určitou teplotu, vlhkost, atd.Nevím,jestli vám e-mail přišel,tak to radši píšu i sem.

3 ivo stroupek ivo stroupek | E-mail | 27. dubna 2009 v 19:56 | Reagovat

ve škole mám 2 želvy a nevím jak má vipadat akvárko aby mohli mít mlady.pani učitelka řiká že se mi to nepovede.ale já věřím že jo

4 Lenka Lenka | 28. dubna 2009 v 13:43 | Reagovat

Ahoj,jak by mělo vypadat akvárko,aby želvy mohli mít mladý,je napsaný nad tvým komentíkem:-)A jak starý želvy máte??Přeji hodně úspěchů s odchovem:o).Měj se hezky,lenka

5 Lenka Lenka | 28. dubna 2009 v 18:44 | Reagovat

ještě něco-CO STIMULUJE CHUŤ K ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožovací aktivitu stimuluje příchod jara se sluníčkem, prodlužující se den a bohatší nabídka krmiva. To můžeme doma simulovat uměle tak, že budeme dlouho svítit - víc jak 8 hod. denně,(12 hod) čím déle tím lépe. Také je dost podporuje různé časové zapínání a vypínání zdroje světla. Jako z jara, kdy vypuká samečkům chuť, se každým dnem prodlužuje doba svícení sluníčka, a nevychází a nezapadá každý den ve stejný čas. Např. jeden den zapneme zdroj světla v 7.00hod a vypneme v 21.00, druhý den zapneme v 9.00 a vypneme v o půl 20.00, atd. Proto, když nechceme samečkovu chuť, tak činíme opak, viz níže.

CO KAZÍ CHUŤ NA ROZMNOŽOVÁNÍ
Když nechceme, aby měli želvy chuť na rozmnožování, nesvítíme jim víc jak 8 hod denně, a dodržujeme pevný svítící řád. To znamená, např. svítíme od 10hod do 18.00 hod každý den, ne různorodě, dodržujeme přesný čas, nejjednoudušeji časovým spínačem.

6 Lucie Lucie | E-mail | 2. května 2010 v 23:19 | Reagovat

Dobrý den, chci se zeptat mám doma dvě želvičky, může jim být kolem dvou let. nepoznam jeste jiste zda je to kluk nebo holka ale docela casto pred sebou trebou prednima rukama, muze to znamenat i neco jineho? dekuju

7 Lenka Lenka | E-mail | 3. května 2010 v 12:21 | Reagovat

Ahoj,když želvy ,,vibrují"předníma packama¨,znamená to,že se vábí.http://zelvy-vodni.blog.cz/0906/vabeni-obrazek
Takhle to vypadá :-)

8 ilona ilona | E-mail | 7. května 2010 v 20:43 | Reagovat

Ahoj, dnes jsem byla v akvaristice a prodavač mi tvrdil, že není možné v domácích podmínkách odchovat mladé.Podařilo se ti někdy nějaké podchovat, děkuji I.

9 Lenka Lenka | E-mail | 7. května 2010 v 22:02 | Reagovat

Ahoj,to je nesmysl.Já sice žádné ještě neodchovala(nejstarší želvě budou 3 roky a to je ještě asi brzo,protože dospívají kolem 5.věku),ale psala jsem si s plno chovatelama,kteří doma želvy odchovaly.

10 ilona ilona | 8. května 2010 v 10:47 | Reagovat

Moc děkuji, mě se to zdálo taky jako nesmysl, právě , že se mi začínájí vábit...tak jsem zvědavá.I.Super blog, dozvěděla jsem se spoustu věcí.

11 Lenka Lenka | E-mail | 9. května 2010 v 14:19 | Reagovat

Děkuju:-)

12 Anomis Anomis | E-mail | 28. dubna 2011 v 18:11 | Reagovat

Ahoj,prosim te chtela jsem se te zeptat. Doma mam asi 5ti letou zelvi slecnu a chtela bych aby mela mlady. Jenze jeste jsem ji nikdy nenechala prezimovat,myslis ze by to na to melo nejaky vliv?

13 Lenka Lenka | E-mail | 28. dubna 2011 v 19:05 | Reagovat

Ahoj,byla jsem v kontaktu se spoustou chovatelů,a jejich želvy měly mladý i bez zimování,takže si myslím,že to na to vliv nemá a přezimovat nemusíš.

14 Kikina Kikina | 13. května 2011 v 19:56 | Reagovat

Ahojky. Momentálně stavíme nový rodinný domek, já budu mít strááááášně velkej pokoj s dvěma akvárkama. V jednom budou želvičky a v jednom malý rybičky. Zjistila jsem, že želvičky můžou žrát i malý rybky, tak se chci zeptat jestli můžu ty rybky dávat k jídlu želvičkám. Kvůli želvičkám si chci udělat to druhé akvárko s rybkami. A ještě něco. Tak nějak nepochopila... Akvárko, podmínky v něm atd jsem pochopila, ale dělá mi problém to nevimjaksetomenuje a stěnu akvárka aby tam samička nakladla vajíčka. Mohla by jsi mi prosím na e-mail Kikca.janouskova@email.cz poslat fotku jak to vypadá? Děkuju. A máš strašně nádhernej blogísek. Papa.

15 Lenka Lenka | E-mail | 15. května 2011 v 16:04 | Reagovat

Ahoj,to kladiště nemusí být přímo v akvárku,sice je to asi nejlepší,protože si tam želva může jít kdykoliv potřebuje,ale hodně lidí to dělá tak,že vezme nějakou nádobu-měla by být prostorná,aby se tam samička mohla dobře pohybovat a měla dost místa na kladení,já jsem vyndala samičce akvárko,které má 80 cm,byly v něm želvy dřív,ale už z něj vyrostly,nasypala jsem do ní 20 cm hlínu a svítila jsem lampičkou,protože želvy většinou kladou na prohřáté místo a čekala jsem,až začne plašit.Když začala,tak jsem jí vzala a dala do toho akvárka s hlínou a nechala jsem jí tam o samotě,aby měla na kladení klid.Může se ale stát,že někdy jsou samičky náročné a obyčejné kladení v akvárku nebo v nějaký krabici jim nevyhovuje a nenakladou nikde jinde než venku-někde na zahradě nebo v parku.To naštěstí nebyl případ mojí samičky a doufám,že nikdy ani nebude,takhle to bylo nejjednodušš. Fotky kladiště ti pošlu na ten mail.:)

16 Lenka Lenka | E-mail | 15. května 2011 v 16:06 | Reagovat

Jo nějak jsem zapoměla na ty rybky:-)Určitě želvě můžeš dávat živý rybičky,ona si aspon zaloví a je to pro ní takový zpestření,já to nedělám,nějak nemám to srdce jim tam rybičky dát:D..takže dávám mražený,můžeš to kombinovat:)

17 Kikina Kikina | 16. května 2011 v 16:38 | Reagovat

Mockrát děkuju... máš suprovej blog... a ještě jedna otázka. Můžu mít želvu žlutolící s želvou nádhernou v jednom akvateráriu? Jetli by si neublížily atd... Děkuju.

18 Lenka Lenka | E-mail | 16. května 2011 v 20:40 | Reagovat

Děkuju:).Mít v jednom akvárku je určitě můžeš,já mám v jednom akvárku tři druhy a vycházejí spolu dobře.Ono nezáleží ani tak na tom,jestli spolu bydlí stejný druhy nebo ne,záleží spíš na želvách jak se snesou a taky na prostředí.Můžou si ubližovat jak stejný druhy,tak i jiný.To už ale záleží na nich.Určitě je k sobě dej a pozoruj,jak se k sobě chovají a kdyby se nesnesly,tak je odděl.

19 Kikina Kikina | 17. května 2011 v 17:47 | Reagovat

Děkuju mockrát)

20 Lenka Lenka | E-mail | 17. května 2011 v 22:42 | Reagovat

Nemáš zač:)

21 jan jan | E-mail | 21. června 2011 v 20:06 | Reagovat

Ahoj ma želva ma přiznaky ale nevím jestli bude snašet.1se samečkem se ocaskami dotykali.2samička hledala v rodu a pod kameny nake umistěni vajec.3momentalně je neklidna a moc neji.   Nevíte jestli bude snašet odepište prosim na email.

22 Lenka Lenka | E-mail | 22. června 2011 v 13:09 | Reagovat

Ahoj, hrabání zadníma nohama v kamínkách, neklidnost,nejí- všechno co popisuješ nasvědčuje tomu,že v sobě vajíčka má. Želvy v tomhle období dělají strašný rámus,pořád plaší,nedá se to přehlédnout. Snaž se jí dávat jídlo až bude klidnější, když plaší, tak vůbec nemá cenu se jí snažit něco dát.
Jestli chceš mít jistotu,že v sobě vajíčka má, tak s ní zajdi k veterináři, prohmatem by měl zjistit,jestli jsou v ní nebo ne.
Nebo až bude plašit, dej jí do nějaké nádoby - já jsem použila 80 cm akvárko a nasypala do něj hlínu 20 cm a svítila na jeden bod lampičkou a až začala zase plašit,dala jsem jí tam a ona asi hodině a půl nakladla.Musí být v místnosti ale úplně o samotě, aby měla klid. Většinou se ale nestává,že by nakladly hned napoprvé, a že se jim to prostředí bude líbit, to jsem měla spíš štěstí,že to takhle vyšlo :D ...Pokud ale jí nedáš do nějaké snůšky,tak želvy můžou naklást vajíčka i do vody.Ale to je hned sežerou a nic z nich nebude.

23 lucie lucie | E-mail | 23. června 2011 v 10:41 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych si příští jaro nastěhovat želvu do venkovního výběhu. Mám želvího samce 11let starého a odjakživa ho mám v akváriu.
Venkovní výběh bych už měla promyšlený ale trápí mě,že bude venku sám. Raději bych mu pořídila nějakého želvího kolegu,ale v žádném případě nechci mladé a taky mám strach aby s druhým samcem nepral. Až bych je vracela do akvária , nebude problém je dát každého zvlášť i když by bylo fain,kdyby mohli být spolu pak aji v akváriu.Co by jsi mi doporučila za řešení?

24 Lenka Lenka | E-mail | 23. června 2011 v 15:18 | Reagovat

Ahoj, to,že by byl ve venkovním výběhu sám,vůbec nevadí, říká se, že želvy jsou samotářky a nějak jim neublíží bydlet samy. Navíc tvůj sameček žije sám a je na samotu zvyklý. Pokud ale přesto chceš pořídit k němu želvu, tak pořiď nějakého toho samečka, jestli se snesou se nedá říct, to záleží na nich samotných jak si sednou. Zezačátku bych je ale dala oba dva do akvária a pár dnů je pozorovala, jak se k sobě chovají, jestli se nekoušou atd. Až bys viděla,že spolu vycházejí a nějak si neubližují,tak teprve potom bych je do jezírka dala. V tom akvárku bys je měla přece víc pod dohledem než ve výběhu.
Tak hodně štěstí:)

25 David David | E-mail | 15. července 2011 v 12:27 | Reagovat

zdravim, prosim o radu, moje zelva chce snaset a chci ji nachystat kladiste doma. Uzsem si cetl vas clanek a okladeni vajec ale chtel bych vedet jak takove kladiste udelat, kolik tam dat hliny, jak velke kladiste udelat, jestli si ho sama najde nebo ji tam mam dat a jak dlouho asi kladeni trva. Jenomze ja chovam 2 zelvy a to odlysneho druhu (Trachemys scripta/Chrysemys picta. Trachemys scripta je uz dosopela, ma asi 20 com a Chrysemys picta je mlade a to ma as 5 jak jsem uznal za vhot tak je to asi samicka. Zelvy namluvy sem videl ale pareni ne, ale Trachemys hodne caka, plave zmatene ze strany na stranu, vyleza a sleza ze souse atd.Prosim napiste mi na email dj.jawa@seznam.cz dekuji.

26 Lenka Lenka | E-mail | 15. července 2011 v 13:15 | Reagovat

Ahoj, nejideálnější způsob je asi nějaká krabice, nebo větší akvárko. Já jsem vzala 80 cm akvárko, ze kterého želvy už vyrostly a nasypala jsem do ní 20 cm vrstvu hlíny. Ta nádoba musí být dost velká, aby se v ní želva mohla dobře pohybovat a měla dost místa na hrabání jamky. Na jeden bod by se mělo svítit, aby se to místo vyhřálo, protože želvy kladou většinou na prohřáté místo, moje samička to tak taky udělala. Želvy by měly mít u snášení klid, takže je dobré jí nechat v místnosti o samotě, já dala to akvárko do pokoje, ve kterým přes den nikdo moc není,a by měla klid. Až zase začala plašit- cákat a podobně, tak jsem jí dala do toho kladiště a nechala jsem jí tam, asi po hodině a půl nakladla.
Takže takhle jsem to měla já, můžeš ale vytvořit snůšku přímo v akvárku, aby si tam vlezla kdykoliv bude chtít. Jestli tam s ní ale bydlí víc želv, tak nevím jestli by tam nakladla, protože na to musí mít fakt klid.
Může se ale stát, že nějaký želvy jsou náročný a nenakladou nikde jinde než venku. Nutně ale žádný kladiště dělat nemusíš, želvy totiž vajíčka můžou naklást i do vody.

Želvy se ale takhle jak popisuješ chovají i jindy, když v sobě vajíčka nemají, prostě si takhle blbnou. Další příznak, že má v sobě vajíčka je ten, že nemají chuť k jídlu. Jestli chceš mít jistotu, že v sobě vajíčka fakt má, tak zajdi k veterináři, vajíčka by měl nahmatat.
Taky píšeš, že ta jedna želva je mláďě, takže ještě není dospělá, a to ani pohlavně, takže si nemyslím, že by jí oplodnila. Jestli v sobě vajíčka bude mít, tak můžou být neoplodněná - samičky totiž můžou mít vajíčka v sobě, i když u sebe nemají samečka.

http://zelvy-vodni.blog.cz/1105/barca-snesla               Tady je odkaz, můžeš se podívat na fotky kladiště, jak jsem to měla já.

Tak hodně štěstí :)

27 David David | 15. července 2011 v 13:46 | Reagovat

parada, diky moc za radu

28 Kuba Kuba | E-mail | 28. srpna 2011 v 15:28 | Reagovat

JÁ NEVÍM JESTLI JE NAŠE SAMICE TĚHOTNÁ UŽ SE 3KRÁT NAMLOUVALI A SAMICE POŘÁD LEZE POD SVĚTLO A HNES DOLŮ A POŘÁD SE TO OPAKUJE.A MŮŽU SI VZÍT MÉHO ŽELVÍKA VEN KDYŽ MAJÍ OBDOBÍ NAMLOUVÁNÍ? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ :-)  :-)  :-|

29 Lenka Lenka | E-mail | 28. srpna 2011 v 17:11 | Reagovat

Ahoj, ven ho klidně vzít můžeš :-) . Jinak to, že je želva těhotná nejde přehlídnout. Hrozně plaší, snaží se vylézt z akvárka, pořád dokola lezou na souš a hned dolů,a včas kladení hrabou zadníma nohama, prostě šílenost :-) . Potom taky už nemají moc zájem o jídlo, to je další příznak. Jestli chceš mít ale jistotu, jestli fakt vajíčka v sobě má nebo ne, tak zajdi za veterinářem, já to taky tak udělala, vajíčka se dají nahmatat.

30 Kuba Kuba | 29. srpna 2011 v 19:05 | Reagovat

Už měli 3krát námluvy ale nevím jestli se spářili. Na souš leze a zase sleze dolů. Ale zájem o jídlo má velký pořád jenom žere. Já jenom že brzi bude škola a já tam budu do tří hodin. Nevím když budu ve škole cobude dělat doma.Kdybi kladla vejce tak ji dám na pisem. Mám strach aby ty vejce nazadržovala

31 Lenka Lenka | E-mail | 29. srpna 2011 v 23:39 | Reagovat

[30]: To, že měli námluvy, nic znamenat nemusí, moje želvy se namlouvají několikrát denně a těhotná byla samička zatím jen jednou :-) . Jestli žere, tak to je dobře. To, že leze nahoru a dolů na souš, není jediný příznak. Všímej si toho, jestli hrabe zadníma nohama, je neklidná a tak. Jestli se tyhle příznaky neobjeví, tak by vajíčka mít v sobě neměla a jestli jo, tak není připravená ještě klást. To bys poznal :-)

32 Lucka Lucka | E-mail | 31. ledna 2012 v 19:04 | Reagovat

Ahoj, hezký web! Mám 10 dvě želvy v akvárku, vejce vždy nakladly do vody a sežraly. Teď jsem to zachytila včas a jedno vejce z vody vylovila. Má cenu ho zkoušet líhnout? Nevím ale jak, dát ho do písku nebo nechat na suchu pod lampou?

33 Lenka Lenka | E-mail | 31. ledna 2012 v 20:58 | Reagovat

[32]: Ahojky, děkuju! :-). Možnost si myslím, že je, ale nejspíš malá, protože vlastně jak je to v tý vodě, a bralas to do ruky, tak se s tím vajíčkem různě otáčelo, a ono by mělo být vždycky ve stejné poloze, aby se nestalo něco s tím embryem. Ale určitě to můžeš zkusit, šance vždycky je! :-). Určitě ho dej do nějaké misky, ve který bude buď hlína nebo písek, a musí se na to svítit lampičkou, aby bylo v teple a pokropovat, aby to nebylo úplně vyschlý.

34 Lucka Lucka | E-mail | 1. února 2012 v 12:25 | Reagovat

Ahoj, díky za bleskurychlou odpověď. S tím otáčením to je pravda, netušila jsem, že to je až tak citlivé. Navíc se mi v tom vajíčku sama od sebe udělala taková prohlubeň, jako by se skořápka propadla trochu dovnitř, i když zůstala neporušená. Je to normální, nebo čím to je? Až pořídím větší akvárko, musí se tam udělat plošina na kladení. Zatím se mi tam vleze jen závěs na slunění.

35 Lenka Lenka | E-mail | 3. února 2012 v 21:20 | Reagovat

Ahojky, ta prohlubeň normální není, je možný, že se vajíčko mohlo nějak porušit :-(. Ale zatím bych se o to ještě starala, třeba je to v pořádku...jestli je s vajíčkem něco v nepořádku poznáte i tak, že časem třeba začne šednout.

36 Culí Culí | E-mail | 21. června 2012 v 10:22 | Reagovat

Ahoj, mám strašně moc otázek, za 1. jedna z mých  2 želv(9 let) snesla vajíčko, v životě to žádná ještě neudělala. Mám bohužel pro ně obě jen akvárko s vodou, protože se akvárko s pískem a vodou nesetkalo s úspěchem a navíc se strašně špatně čistilo. Taky mám problém s místem, bydlím boohužel v 2 pokojovým bytě a není na želvy moc místa (každá má asi 20 cm na délku, obě jsou holky). Chci se zeptat jestli to vadí, když nemají písek. A jak to že se mi vzájemně vábí, když jsou obě holky. A jak to že v životě žádný vejce nesnesly až teď. prosím napiš na mail, děkuju moc. :-)

37 Lenka Lenka | E-mail | 30. června 2012 v 10:36 | Reagovat

Ahojky, že je máš v akvárku bez písku, nevadí. Želvy jsou schopné naklást i do vody. Vábit se nemusí jen sameček se samičkou, ale vábí se klidně i samička a samička a sameček se samečkem :-) Naklást může i samička, která nebydlí se samečkem, ale to vajíčka je neoplodněný. Jak to, že nakladla až po dlouhých letech a ne hned jak pohlavně dospěla, nevím. Ale nejspíš to bude tím, že tam nemá toho samečka, který by jí každý rok oplodnil :-)

38 Lenca Lenca | E-mail | 24. března 2013 v 0:09 | Reagovat

Dobrý den, přečetla jsem si vse co se  tu píše a musím říct, že s velkou chutí :) můžete se mi prosím ozvat na můj e-mail? Mám zelvicky, dvě samičky 9 let, před Vánoci jsem si vzala 16 let starého samecka a ten mi před týdnem tu jednu samicku před mýma očima oplodnil..jsem z toho celá div ziv, nerada bych aby mi zelva umřela. Mají ostruvek, teplo  vse co potřebují, mam ale male mimi a nevím zda časově kdyby se zadařilo malé zelvicky zvládnu :( poradte prosím. Mám dát zelvu extra do starého akvária? S vodou a miskou s piskem? Napište prosím, moc děkuji Lenka

39 Eva Eva | E-mail | 1. dubna 2013 v 19:47 | Reagovat

Ahoj, před 14 dni samice nakladla 5 vajec, ty jsme vložili do domácky vytvořeného inkubátoru, kde jsem nastavila teplotu na cca 29 st.
Nikde se nemohu dočíst v jakém časovém rozmezí jsou snůšky?
Samice od kladení nechodí na písek, nechce rušit proces embrií? A to opalování opravdu miluje.. Děkuji za odpověď.

40 ajkazima ajkazima | E-mail | 29. května 2013 v 12:58 | Reagovat

ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli se múže spářit želva nádherná se želvou žlutolící. Dneska jsem si všimla že měli námluvy ale taky jsem se dočetla že dva jiný druhy se nespáří. Tak nevim jestli je to jiný druh nebo ne :) a v kolika letech můžou mít mladý? Myslim že jim je asi rok nebo víc.. ale pářit se můžou asi až kolem 5 let že?

41 petra petra | E-mail | 14. října 2013 v 23:07 | Reagovat

Máme želvy 12,10 a 8 let. 2 holky a kluk. Do dneška jsem si myslela, že když se nezazimují, mladý nebudou. Poslední dobou nejstarší zrůžověla kůže. Může to být známka gravidity? Je nám to divné. Díky

42 kate58 kate58 | E-mail | 24. září 2014 v 21:18 | Reagovat

dobrý den chtěla bych se zeptat mám doma malou 1měsíční želvičku jaký povrch je pro ni nejvhodnější ? :-) a potrava pro takhle malé miminko : :-) děkuji moc Kateřina

43 lucie lucie | E-mail | 23. února 2015 v 15:31 | Reagovat

Ahoj, nevím zda ještě tento blog funguje, ale měla bych dotaz ohledně našeho želváka, samo vodní, je cca 6 let starý, dost společenský, kam se hneme, tam jde, ale posl dobou začal být dost agresivní (což nikdy, vůbec v žádném případě, nedělal). Vyžaduje být venku, ten moment už poznáme a chodí to tak od té doby co jej máme. Ale teď ho vyndáme, zakousne se do ručníku, zavěsí se za kalhoty a nechce pustit, neustále se oháníkdyž ho chceme vyndat, přitom ven chce... pokud jsme v pohybu, útočí, pokud jsme v klidu, přijde k nám, vyleze si na nohu, břicho a je v klidu spokojen... taktéž proběhla změna v tom, že má v želváriu menší kamen, který furt nahání předníma drápkama... jako by ho "vábil".. to vydrží dělat hodiny v kuse... krunýř, všechno má ok, potravu přijímá naprosto bez problému, jen nechápem proč teď začal kousat. Je možné, že je v době páření? Přejde to? Přijde mi to až neuvěřitelné, že 5 let si s nim čl. mohl dělat co chce a teď má můj malý syn ukousnutý bříško na ukazováčku, jelikož ho na jeho žadonění chtěl vyndat na souš... Díky za odpověď.

44 Ten Někdo Ten Někdo | E-mail | 6. března 2015 v 16:57 | Reagovat

Před 3 dny jsme si koupili 2 želvy krásné. 1 je aktivní a druhá pořád jakoby spí. Občas se pohne nebo si zaplave ale jinak celý den spí. Není s ní něco?

45 Karel Karel | E-mail | 25. května 2015 v 18:03 | Reagovat

Dobrý den když jsem přišel domů to tak jsem nečekal našel v rohu pod kameny pět vajec. Nevím od kdy! Voda doposud neohříváná.  Co mám dělat Prosím o rychlou odpověď ! Děkuji pěkně. Karel Turek.

46 veronika veronika | E-mail | 7. června 2015 v 23:06 | Reagovat

Dobrý den mám velkou otázku kamarádka koupila želvičku nádhernou v cizině a to na kypru želvička měří asi 2cm v jakém věku lze správně želvičku koupit ...nemám stím zkušenost chovám pavoučky a hada také mloky ...ale nelíbí semi že si ji koupila v cizině a bez citesu a žádného papíru ....nawíc si ji chce dovést domů a newí jak chce ji propašovat v kapse snažím se jí to rozmluvit páč sem milovník tera zvířátek a nikdy bych se takhle nezodpovědně nezachovala k takovému stvoření jednak bude v hrozným šoku a může lehce zhinout  také může být nemocná ..ke všemu je zvykla na životní podmínky na kypru po dovežení do čech se jí vše změní a podle mě a zhine i tak kort takhle maličká nebo jí zadrží na letišti zvíře odeberou nasolí jí pokutu a a se tydem odejde což by pro ní byl aasi lék ale nevim jakjí to rozmluvit ...to je vedlejší stačí když odpovíte na první otázku nějak jí donutím .děkuju

47 Monča Monča | E-mail | 5. srpna 2015 v 18:04 | Reagovat

Ahoj máš moc hezký web ráda bych se zeptala má želvu žlutolící je jí tak 8 měsíců a chtěla bych pořídit samici byl by to problém??  poprali by se mi??  děkuji za odpověď

48 ellyz ellyz | E-mail | 26. března 2016 v 21:53 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně želvy nádherné jaký věkový rozdíl mezi dvěmi želvami může být aby se mohli rozmnožit. Děkuji

49 Terka Terka | E-mail | 11. června 2016 v 14:43 | Reagovat

Ahoj, potřebuji poradit, moje želva snáší vajíčka a to nebyla vůbec oplodněná.. stalo se to už podruhé, ale poprvé se vajíčko rozbilo. No teď je tam znovu a nevím jak může snášet vajíčka, když nebyla oplodněná a mám jistotu že nebyla oplodněná, protože je celý život v akvárku a s jinou želvou  v kontaktu nebyla. Chci se zeptat, jak je možné že snáší? 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama