Červenec 2008


Dáváte želvám sépiovou kost?

31. července 2008 v 10:46 | Lenka |  Ankety
Dáváte želvám sépiovou kost?
Ano
Ne

PODDRUH TRACHEMYS SCRIPTA

30. července 2008 v 22:50 | Lenka |  Druhy želv
Trachemys scripta elegans(želva nádherná)
Trachemys scripta scripta(želva žlutolící)
Trachemys clliro stris
Trachemys scripta cataspila
Trachemys scripta chichiriviche
Trachemys scripta emolli
Trachemys scripta gaigeae
Trachemys scripta grayi
Trachemys scripta ornata
Trachemys scripta troostii
Trachemys scripta venusta
Trachemys scripta hiltoni
Trachemys scripta nebulosa
Trachemys scripta taylori
Trachemys scripta yaguia

ŽELVÍ PORADNA

28. července 2008 v 12:46 | Lenka |  Želví poradna
Pokud máte se želvičkou nějaký problém,můžete napsat do této Želví poradny,budu se snažit na Vaše dotazy odpovídat,pomoct Vám.

Jak často navštěvujete tenhle blog?

27. července 2008 v 21:28 | Lenka |  Ankety
Jak často navštěvujete tenhle blog?
Každý den
Jednou za týden
Jednou měsíčně
Jsem zde poprvé

VENKOVNÍ VÝBĚH PRO VODNÍ ŽELVY

8. července 2008 v 13:05 | Lenka |  Venkovní výběh
VENKOVNÍ VÝBĚH JE PRO ŽELVY,,DOVOLENOU SNŮ,,.pOKUD MÁTE NA ZAHRADĚ DOST MÍSTA,MĚLI BYSTE HO ŽELVÁM DOPŘÁT.

OHRANIČENÍ:Celé chovatelské zařízení musí být proti případnému úniku želv zajištěno zhruba 40 cm vysokým plotem v podobě dřevené palisády ,eternitových desek nebo prken.

POVRCH VÝBĚHU:Můžete si koupit hotové zahradní jezírko,které musí mít přepad,který zajistí želvám bezpečí.Z bazénku by měl vyčnívat tlustý kmen,po kterém může želva vylézt z vody.Želva,která se cítí ohrožrná,z něj jednoduše sklouzne do vody.

UPOZORNĚNÍ:Pokud jsou želvy menší než 10 cm,musí být výběh chráněn seshora pletivem proti kočkám a vránám!!!!!!!

Jak už jsem napsala,pro vaši želvu nemůže být nic lepšího než život na opravdovém slunci v zahradním jezrku plném drobných živočichů a rostlin coby potenciální potravy.K izolaci použijte standartní černou folii,kterou při krajích jezírka nazakrývejte.černá barva stimuluje ohřívání vody sluncem.Od středu až k břehu položte na hladinu vyluhované kmeny stromůl,které budou želvám sloužit ke slunění.Zakrátko celé jezírko zaroste řasami a také černá folie se pokryje tenku vrstvou řas nebo vápence.
Technika:Pro jezírko obývané maximálně třemi želvami není filtrace nutná,voda si s organickým znečištěním způsobením želvami poradí sama.Při větším počtu želv je třeba vodu ze středu jezírka(tam se hromadí nejvíce odpadu) průběžně odebírat do zahradní jímky a nahrazovat čistou(částečná výměna vody)

MINIJEZÍRKO NA TERASE NEBO BALKONĚ:Nemáte zahradumale zato máte slunnou terasu nebo balkon?I tam můžete své želvě zařídit venkovní jezírko.Chovatelské zařízení na balkoně musí v malém obsahovat to samé co zahradní jezírko.I tady platí pravidlo důkladného zajištění nádrže proti úniku želv.

Příklad jezírka:


NĚCO O MÝCH ŽELVÁCH...

7. července 2008 v 22:17 | Lenka |  Moje želvy
BARČA
Je to samička.Druh trachemys scripta scripta-želva žlutolící.Bydlí u nás od 11.srpna 2007.
TRUBIČKA
Je to sameček.Druh trachemys scripta scripta-želva žlutolící.Bydlí u nás od 22.února 2008.
JARUŠKA
Je to sameček.Želva mapová.Jarušku jsem dostala k narozeninám-25.10.2008.Celkem plachá,bojí se braní do rukou.


BELLA
Bella u nás bydlí od 27.3.2010.Želva červenobřichá.
Belluška

Barča,Trubička

7. července 2008 v 21:22 | Lenka |  Fotky-Moje želvy
Moje želvy-větší Barča,menší Trubička

Máte vodní nebo suchozemskou želvu?

5. července 2008 v 22:53 | lENKA |  Ankety
Máte doma vodní nebo suchozemskou želvu?
VODNÍ
SUCHOZEMSKOU
OBĚ

Je vaše želva přes léto v jezírku?

5. července 2008 v 22:45 | Lenka |  Ankety
Je vaše želva přes léto ve venkovním výběhu(jezírku)?
ANO
NE

Jaké máte doma zvířátko?

5. července 2008 v 22:41 | Lenka |  Ankety
Jaké máte doma zvířátko?
ŽELVU
PSA
KOČKU
KŘEČKA
MORČE
RYBIČKY

ÚVOD+NĚCO O MNĚ

4. července 2008 v 17:40 | Lenka |  Úvod+Kontakt
Ahoj,vítejte na blogu o želvách.Doufám,že se Vám tady bude líbit a najdete vše,co potřebujeme vědět k chovu želv.Pokud máte se želvičkou nějaký problém,můžete psát dotazy do rubriky Želví poradna, přímo pod články v rubrikách nebo na e-mail.Budu se snažit Vám odpovědět...

NĚCO O MNĚ + KONTAKT
JAK SE JMENUJU? Lenka
MŮJ E-MAIL: zelvy-vodni@seznam.cz
KOLIK MI JE? 21 let-25.10.1994
ODKUD JSEM? Z JihlavyLenka

ODCHOV ŽELV NÁDHERNÝCH

2. července 2008 v 21:41 | Lenka |  Rozmnožování
PÁŘENÍ:Samci jsou v přírodě aktivní během teplejších období už v zimě,k vyvrcholení rozmnožovacího období pak dochází až v dubnu a květnu.Přitom se sameček přibližuje k samičce zepředu,vztahuje k ní přední nohy a vybruje jí před hlavou dlouhými drápky.Když je samička připravena k páření,setrvává klidně na dně a nataženýma zadníma nohama nadzvedává zadní část těla.Nato ji sameček velkým obloukem obepluje a znovu se k ní zezadu přibližuje,pak pečlivě očichává okolí jejího ocásku a šplhá na její hřbetní štít.To se často po několik dnů opakuje,dokud sameček nezaujme takovou pozici,při níž stojí ve vodě téměř svisle a dlouhým ocáskem obejme ocas samičky.V té době dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastní kopulaci.

LÍHNUTÍ MLÁĎAT:Zhruba 60 až 80 dní po nakladení vajec můžeme počítat s líhnutím mláďat.Ta často zůstávají uvnitř ještě několik dnů poté,co skořápku otevřou.V té době se jim vyrovnává slabě prohnutý hřbetní štít a vstřebávají zbytky žloutkového váčku.Teprve pak opouštějí vejce.Během prvních dnů po vylíhnutí nevyžadují malé želvičky žádnou potravu.Samozřejmě musíme s mláďaty zacházet zvlášť opatrně a v žádném případě je neumisťovat dohromady s většími želvami.

SNŮŠKA
SNŮŠKA V PŘÍRODĚ:Ke snůšve vajec u želvy nádherných dochází v jižních státech USA os dubna do července,přičemž jedna samička může naklást vejce až pětkrát za rok.Počet vajec ve snůšce se pohybuje mezi 3 a 20 a čím je samička větší,tím je snůška početnější.S velikostí samičky souvisí i hloubka jamky, do které vajíčka klade.Ta se může pohybovat mezi 9 a 13 cm.Hlouběji uložené snůšky větších samiček zahřeje slunce méně než vejce menších želv nakladená do mělčích jamek.

SNŮŠKA V AKVÁRIU
Skutečnosti,že pohlaví je spojené s teplotou během inkubace,můžeme využít,budeme-li cíleně chtít získat samečky nebo samičky.Jestli vajíčka vyjmeme nebo necháme v písku,záleží na tom,zde nehrozí nebezpečí,že by je ostatní samičky mohly vyhrabat a poškodit a zda dokážeme docílit té správné teploty při dostatečně vysoké vlhkosti vzduchu.V každém případě by neměl teploměr v jamce se snůškou ukazovat méně než 24 st. C.

STAVBA LÍHNĚ
Jednoduchou líheň si můžeme vyrobit z malého umělohmotného akvaterária,do kterého položíme cihlu,na niž postavíme nádobu s vejci.Nejjednodušší je,když můžeme přenést nádobu s celou snůškou.Situace je však komplikovanější,když musíme vejce vyhrabat a přemístit je do nové nádoby.Musíme je zahrabat v přesně stejné poloze,protože i sebemenší odchylka má u většiny druhů želv za následek smrt embryí.Jako pomůcka vám může posloužit značka,kterou na vejce opatrně uděláte velmi měkkou obyšejnou tužkou nebo rtěnkou.Substrát v inkubátoru může sestávat v mírně navlhčené směsi země a písku.Jestliže je líheň vodotěsná,pak naplníme umělohmotné akvaterárium přiměřeně teplou vodou tak,aby z něj voda nepřetekla.Abychom zabránili vysychání vajec,použijeme hliněnou nádobu,jako je květináč,která však musí stát nad hladinou vody.Teplota vody by měla být regulována topným tělískem pro akvaterária tak,aby se teplota v líhni pohybovala mezi 25 a 31 st.C.Abychom v líhni docílili dostatečně vysoké vlhkosti vzduchu,musí být akvaterárium zakryto-kromě jedné malé škvírky.

Pokud v akvateráriu panují teploty přesahující 29 st.C,pak se z vajec vylíhnou převážně samičky.Když bude teplota nižší ne 28 st.C-saměčci.

ŽELVÍ MLÁĎÁTKA
VYLÍHNUTÍ:Zda jsou vajíčka oplodněná a dobře se vyvíjejí,to záleží především na fyzickém stavu rodičů.Asi 60 až 80 dní po snůšce vajec můžeme počítat s vylíhnutím mláďat.Ta často zůstávají ještě několik dní po otevření skošápek ve vajíčkách.V této době rozkládají zpočátku mírně srolovaný hřbetní krunýř a odbourávají zbytky žloutkového váčku.Teprve potom vejce opustí.V prvních dnech nepotřebují mláďata žádnou potravu.Během prvních týdnů je chováme za stejných podmínek,které se doporučují pro karanténu.Rozumí se samo sebou,že se o ně staráme zvlášť pečlivě a v žádném případě je nedáváme dohromady s dospělými jedinci.
  1. Speciální výbava Vaječným zubem,což je zrohovatělý výčnělek na horním okraji tlamičky,a za pomoci předních nohou si mláďata zevnitř prorazí skořápku vajíčka.V Mexickém zálivu kladou želvy ozdobné vejce od dubna do července.V inkubátoru,kde se teplota pohybuje kolem 25-30 st.C,se mláďata vylíhnou asi za 70 dní.
  2. Líhnutí z vajec je pro malé želvy velmi namáhavý proces,který jim zabere dost času.Vaječným zubem mláďata naštípnou skořápku a otvor zvětšují tak dlouho,až mohou nakonec ze skořápky vystrčit celou hlavu.Na to mají mláďata od přírody dostatečné rezervy sil,přesto se při líhnutí mohou objevit komplikace,například není-li v hnízdě správná teplota a vlhkost.
  3. Čerstvě vylíhnutá mláďata želvy nádherné měří asi 2,5 cm a jsou velmi slabá.V prvních hodinách života jsou vyživována ještě ze žloutku.Jako krmivo by měla čerstvě vylíhnutá mláďata dostávat především drobné živé živočichy a vodní rostliny.
CO BYCHOM MĚLI VĚDĚT O ROZMNOŽOVÁNÍ:
ČAS PÁŘENÍ
Čas páření bývá v teplejších obdobích už v zimě, vyvrcholení rozmnožovacího období bývá duben a květen.

AGRESIVITA ŽELV V ROZMNOŽOVACÍM OBDOBÍ
Pečlivě sledujeme chování samečka, protože je výrazně aktivnější a mnohdy i agresivnější. Agresivita samců se projevuje kousáním samice, což na malé ploše želvária může být pro samici skutečným nebezpečím!
Pro bezpečnost
Samička musí mít vždy možnost úniku, pokud jí sameček nevyhovuje.


JE DOBRÉ
Jesliže se oba shodnou ve vzájemné náklonnosti, bývá dobré, aby i po páření zůstali - bez hašteření - ve společném výběhu.

CO STIMULUJE CHUŤ K ROZMNOŽOVÁNÍ
Rozmnožovací aktivitu stimuluje příchod jara se sluníčkem, prodlužující se den a bohatší nabídka krmiva. To můžeme doma simulovat uměle tak, že budeme dlouho svítit - víc jak 8 hod. denně,(12 hod) čím déle tím lépe. Také je dost podporuje různé časové zapínání a vypínání zdroje světla. Jako z jara, kdy vypuká samečkům chuť, se každým dnem prodlužuje doba svícení sluníčka, a nevychází a nezapadá každý den ve stejný čas. Např. jeden den zapneme zdroj světla v 7.00hod a vypneme v 21.00, druhý den zapneme v 9.00 a vypneme v o půl 20.00, atd. Proto, když nechceme samečkovu chuť, tak činíme opak, viz níže.

CO KAZÍ CHUŤ NA ROZMNOŽOVÁNÍ
Když nechceme, aby měli želvy chuť na rozmnožování, nesvítíme jim víc jak 8 hod denně, a dodržujeme pevný svítící řád. To znamená, např. svítíme od 10hod do 18.00 hod každý den, ne různorodě, dodržujeme přesný čas, nejjednoudušeji časovým spínačem.

Námluvy
Pokud zaznamenáme námluvy, můžeme očekávat brzké páření.

Námluvy probíhají tak, že se sameček přibližuje k samičce zepředu, vztahuje k ní přední pacičky a dlouhými drápky ji chvějícími pohyby hladí hlavičku.

Oba partneři se při namlouvání řídí i čichem. Pachová charakteristika každého druhu je nazaměnitelná stejně jako průběh namlouvacího rituálu, takže spáření s druhově nesprávným partnerem je vyloučené.
Pokud zaznamenáme námluvy, můžeme očekávat brzké páření.

PÁŘENÍ
Když je samička připravena k páření, setrvává klidně na dně a nataženými zadníma nohama nadzvedává zadní část těla. Na to ji sameček velkým obloukem obepluje a znovu se k ní zezadu přibližuje, pak pečlivě očichává okolí jejího ocásku a šplhá na její hřbetní štít. To se často po několik dnů opakuje, dokud sameček nezaujme takovou pozici, při níž stojí ve vodě téměř svisle a dlouhým ocáskem obejme ocas samičky. V té době dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastnímu páření. Samotné spojení při páření trvá 10 - 15 minut.

VIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud zaznamenáme páření, musíme samičku sledovat po 4 - 6 týdnů, když se chystá na kladení vajíček. Samička snáší 1 - 2 měsíce po páření.

NEVIDĚLI JSME PÁŘENÍ
Pokud páření proběhne nepozorovaně, upozorní nás na blížící se kladení nervózně chovající se samička a její snaha pro nalezení vhodného místa ke kladení vajíček.

OPLODNĚNÍ VAJÍČEK
Semeno bylo v těle samečka připraveno již minulé léto a během zimy bylo uloženo. Samička si svá vajíčka připraví taktéž v létě a jejich vývoj je ukončen až po zimním spánku, na jaře. Než se vytvoří skořápka, jsou vajíčka oplodněna. K tomu není vždy nutné páření, protože některé samičky si dokáží semeno uchovat ve svém těle až čtyři roky!

ŽELVÍ TĚHOTENSTVÍ
Vše začíná tím, že samička tráví mnoho času na souši, sluní se, odpočívá, můžeme pozorovat snížený zájem o jídlo.

V době těhotenství bychom měli zvýšeně želvičkám nabízet jídlo bohaté na vápník, nebo přidávat vitaminy a sépii. ( Samozřejmě je dobré přidávat pořád ). Želva potřebuje vápník na tvorbu vajíček, v případě, že jí bude vápník chybět, tak se nemusí vytvořit dostatečně tvrdá skořápka a želva může mít velké problémy se snesením. ( Vajíčka se můžou až v těle želvy rozpustit! )

Samička bude snášet

NAUČIT SE ROZUMĚT ŽELVÁM

2. července 2008 v 21:13 | Lenka |  Naučme se rozumět želvám
ŘEČ TĚLA
ŽELVA NEUSTÁLE LEZE PODÉL STĚNY AKVÁRIA A SNAŽÍ SI NAJÍT CESTU JAK UNIKNOUT Z VÝBĚHU:To znamená,že želvě akvárium nevyhovuje.Ale pokud je želva v novém výběhu krátkou dobu,je to pochopitelné.Tento případ můžeme brát jako průzkum svého revíru.Pokud se toto chovámí nezmění ani po třech až čtyřech dnech,tak není s akváriem něco v pořádku.Také silný zápach nebo moc hlasité zvuky mohou ovlivňovat pohodlí želvy.

HRABÁNÍ V PÍSKU POD VODOU:Želvy rády hrabou v písku pod vodou.Většinou se jedná o hledání potravy,která slouží jako vyplnění času.

VŠECHNY ČTYŘI NOHY ROZTAŽENÉ:Když se želva vyhřívá,roztáhne všechny nohy a hlavu položí na zem,opaluje se a cítí se dobře.Pokud ale leží celý den pod výhřevným světlem a ještě k tomu působí slabě,může být těžce nemocná a musí k veterináři.

VZPŘÍMENÁ POLOHA:Když se želva postaví na všechny čtyři nohy a natahuje hlavu vzhůru,je zvědavá a zajímá se o okolí

ZATAHUJE HLAVU A NOHY:Pokud želva rychle zatáhne hlavu a nohy,má strach a nechce být dále rušena.

ŽELVA SYČÍ:Pokud vaše želva syčí,něco se jí nelíbí nebo má strach,syčením chce od sebe odlákat pozornost,nechce být dále rušena.

SMYSLOVÉ ORGÁNY ŽELVY

1. července 2008 v 22:57 | Lenka |  Smyslové orgány želvy
ČICH:Želva má velmi dobře vyvinutý čich,který ji spolehlivě dovede k potravě a pohlavnímu partnerovi.Vodní želvy rozeznávají pachy pod vodou stejně dobře jako na souši.Pumpovitými pohyby dolního patra nasávají vodu k analýze do nosu nechají ji vytékat z úst.

ZRAK:Oči mají ostré,hlavně pro zjištění,jestli je v dálce potrava nebo nepřátelé.Tak může například želva zelenavá vidět z velké vzdálenosti potravu,žluté květy,pampelišky,z blízkosti je už tak dobře nevidí,řídí se spíš čichem.

SLUCH:Ucho se nachází přibližně za tváří a je často zakryté zrohovaťelou kůží nebo šupinami.Želvy nejlépe vnímají hluboké tony.Takže je možné želvu lákat mluvením nebo pomocí hlubokých tonů hudebního nástroje.Želvy moc rády poslouchají zvuk flétny.Sleduji je,když třeba cvičím na příčnou flétnu.Natáhnou krk,aby slyřely co nejlépe.Také jsem někde četla,že mají rády i zvuk klavíru.Chvění země,kroky,padající kameny je přenášeno přes nohy a pancíř k vnitřnímu uchu,které je chvěním drážděno.

STAVBA TĚLA ŽELVY:
KRUNÝŘ:Nosným prvkem jsou obratle,žebra a kostěné pláty kožního původu.Díky tomu je krunýř součástí kostry.Často viditelné růstové letokruhy ukazují,jak krunýř rostl,ale není podle nich možné určit stáří.Postupem věku se želví krunýř stává drsbější a tlustší,zvenku se ale stále opotřebovává.Když želvy hladíte nebo tak,tak to necítí.Je to podobné jako u lidských nehtů.

TLAMKA A DRÁPKY:
Významným znakem u želv je to,že nemají zuby.Mají ostré rohovinové čelisti,kterými mohou potravu ukrajovat.Protože má želva v čelistech velikou sílu,může člověk kousnout až do krve.DRÁPKY:Dbejte na to,aby želva měla možnost si je obrousit.Např.v akvárku máte na dnu kamínky.

KŮŽE:
Vodní želvy mají kůži měkčí a pružnější než želvy suchozemské,což je dáno i menší velikostí šupin.Některým želvám šupiny dokonce úplně chybějí.Díky tomu mohou vodní želvy kůží,,dýchat",tedy přijímat kyslík a vylučovat oxid uhličity,a nemusejí se kvůli nadechnutí tak často vynořovat k hladině.Z kůže se pravidelně odlupuje nejsvrchnější vrstva pokožky ve velkých cárech a je nahrazována novou.

Akvárium pro vodní želvy

1. července 2008 v 22:14 | Lenka |  Akvárium
Nádrž musí želvám poskytovat dostatek volného prostoru pro plavání a protože jsou želvy výbornými plavci,nehrají roly jenom rozměry akvária,ale i hloubka vody.Hloubku vody zvyšujeme s přibývajícím věkem želv.Výška vodního sloupce v nádrži by měla být dvakrát větší,než je délka krunýře nejmenší želvy.Např.Nejmenší želva má 9 cm,měla by hloubka vody dosahovat 18 cm.

VHODNÁ NÁDRŽ
Nádrž musí poskytovat dostatek prostoru pro plavání,má ale také obsahovat předměty,pod které se želvy mohou schovat nebo vyšplhat k hladině.Vhodné jsou třeba plovoucí rostliny,větve a kameny.V akvárku musí být část souše,kde by se želvy mohly vyhřívat.Souš může být z kamenů,z kořenů a z plovoucího ostrůvku.
JAK BY MĚLA BÝT NÁDRŽ VELKÁ?
Chováme-li jen jednu nebo dvě želvy,volíme nádrž sedmkrát větší,než jaká je déka větší z želv.Pro každou další želvu přičítáme zhruba desetinu plochy dna.Příklad:Máme samečka a dvě samice zhruba ve věku pěti let.Největší z nich má krunýř dlouhý asi 17 cm.Pro 2 želvy potřebujeme akvárium o ploše sedmkrát větší,než je délka největší želvy.Mělo by tedy být DLOUHÉ 120 CM(7X17=119).Protože šířka nádrže má být poloviční než její délka,měla by nádrž být 60 cm široká.Plocha dna pro obě želvy je tedy 7200 cm čtvereč.(120x60=7200).Pro 3.želvu připočítáme 0,1 celkové plochy a získáme 7920 cm čtcereč.(7200+720=7920).To odpovídá rozměrům dna asi 130x60 nebo 90x90.

TEPLOTA VODY:
Jaro:20-25 st. C
Léto:25-30 st. C
Podzim:20-25 st. C
Zima:15-20 st.C

ZAŘÍZENÍ NÁDRŽE:
Želvy potřebují ultrafialové světlo pro syntézu vitaminu D3.To je zvláště pro zdárný růst mladýchželv nepostradatelné.Nemají-li želvy v teplém ročním období dostatečný přístup k přirozenému slunečnímu světlu,nezbývá než ozařovat je pomocí UV žárovky.V kožních záhybech v podpaží,na krku a na nohou i mezi jednotlivými štítky krunýře se často usazují plísně a bakterie,které se mohou snadno rozvíjet zvláště u oslabených želv.Střídavé vysoušení a především UV světlo je ničí.Vysoušení povrchu těla je kromě správné výživy hlavním předpokladem,aby se v průběhu každoročního svlékání kůže uvolňovaly rohovité desky,které by jinak nemohly rovnoměrně přirůsatat.Brzy můžeme pozorovat,jak želvičky šplhají na místa ozařovaná sluncem nebo umělým zdrojem záření a jakmile vyhledají správné místo na slunci,vytahují z krunýře krk a nožky a vystavují je zdroji tepla.Měli bychom kontrolovat,jestli se tak chovají všechny želvy.Silnější želvy slabší často strkají zpět do vody a jinak je znepokojují.Slabší želvy jsou potom rády,že mají ve vodě klid,zatímco se silnější sluní.

OBRÁZEK AKVÁRIA

Ukázka vhodného zařízení želvária pro dospělé želvy, které splňuje všechny podmínky vyhovující spokojenému životu, zdraví a úspěšnému rozmnožování našich želv.

NEVHODNÉ ZAŘÍZENÍ PRO ŽELVY:Ukázka naprosto nevhodných "chovných" zařízení, které v našich obchodech můžete koupit. Nikdy je nekupujte! Nelze v nich zajistit želvám rozumné podmínky a nejsou vhodné ani jako krátkodobé ubytování želv.
Hlavním argumentem proti nim je to, že prakticky nejde sehnat topné tělísko, které by se do nich vešlo. Druhým zásadním proti je kromě průvanu to, že v otevřených nádržích je nemožné udržet poměrně vysokou teplotu, kterou mláďata želv vyžadují. Když přičtete problém s umístěním osvětlení a to, že z něho želvička během měsíce až dvou vyroste, tak je víc než jasné, že jsou to jen vyhozené peníze.

POTRAVA A KRMENÍ

1. července 2008 v 15:48 | Lenka |  Potrava

DOPŇKY POTRAVY
VÁPNÍK-může být podáván ve formě vaječných skořápek,rozdrcených na prášek.Mláďatům ho dodávejte do potravy po dobu prvních dvou let života denně,později dvakrát týdně.
VITAMINY-jsou podávány jako kapky nebo prášek.Prášek podávejte denně,tekuté podle návodu na obalu.
STOPKOVÉ PRVKY-se prodávají jako prášek.Pro každou želvu přidáváme do potravy jednu špetku týdně.
KOLIK SMÍ ŽELVY SNÍST
Bohužel neexistují pravidla pro množství potravy.Při krmení musíte želvu pozorovat a sami odhadnout kdy je vhodné krmení ukončit.Pravidelně,nejlépe každý měsíc želvu važte,abyste mohli sledovat přírůstek váhy a hmotnost si zapisujte.Pokud je vaše želva tlustá a záhyby na kůži se při zatahování noh do krunýře vyboulí,omezte prosím množství potravy.
VODNÍ ŽELVY SE KRMÍ JEN VE VODĚ.
Jak často krmit

Sameček nebo samička?

1. července 2008 v 15:46 | Lenka |  Sameček nebo samička?
To,jestli máte doma samečka nebo samičku poznáte asi po 3 letech jejich života.Sameček má ocas daleko tlustší než samička a na konci má takovou bambulku.Samička má ocas kratší.Sameček má také dlouhé drápy,samička je má kratší.Chtěli byste na tomto blogu více:

1. července 2008 v 14:57 | Lenka |  Ankety
CHTĚLI BYSTE NA TOMTO BLOGU VÍCE:
ANKET
FOTEK
ČLÁNKŮ
BLOG SE MI LÍBÍ TAK,JAK JE

Krmíte svou želvičku:

1. července 2008 v 14:53 | Lenka |  Ankety
KRMÍTE SVOU ŽELVIČKU:
ŽIVOČIŠNOU POTRAVOU
ROSTLINNOU POTRAVOU
VELMI PESTŘE
ROSTLINNOU I ŽIVOČIŠNOU POTRAVOU